Przewodnik Sudecki klasy 0 wita!


Piwne przemyślenia

W tym oto dziale zamieszczam różne światłe myśli i wywody powstające w wyniku analizy otaczającego nas świata.


Jest problem - poznałem kiedyś atrakcyjną wdowę, która miała dorosłą pasierbicę. Z wdową ożeniłem się ja, z pasierbicą - mój ojciec. W ten sposób moja pasierbica została moją macochą, mój ojciec - moim pasierbem, moi bracia - moimi wnukami, a ja swoim własnym dziadkiem. Eh, życie...
Storch
Wszystko teraz jest dla całej rodziny, "dla Ciebie i Twojej rodziny", rodzinne, a nawet co gorsza familijne. Wszystko: od samochodu poprzez wczasy, lody, pizzę, keczap, marmoladę kiełbaskę z grilla. Już teraz czekam z utęsknieniem na "burdel dla Ciebie i Twojej rodziny".
Jaś
Każdy facet jest gejem... Tak, to prawda. Kto to jest gej? Gej to jest ktoś kto sypia z facetem, a więc każda kobieta jest gejem. A przecież to logiczne, że jeżeli ktoś sypia z gejem, to sam też jest gejem, a skoro każda kobieta jest gejem, to każdy facet sypiający z kobietą sypia z gejem (bo jak już dowiedziono, każda kobieta jest właśnie gejem), więc sam też jest gejem. No!
Dziamdziak
Niegdyś wszystko (no, może prawie wszystko) w Polsce nazywało się po polsku. Szedłeś do sklepu i płaciłeś sprzedawcy, a teraz zamiast tego masz market i pracownika marketingu bezpośredniego. Zarządca nazywa się menadżer, a coraz częściej zarządzanie to menadżment. Swojskie słowo duperela zostało wyrugowane przez gadżet, handel przez marketing, przedsiębiorca to teraz biznesmen, a w końcu nawet poczciwa kanapka okazuje się być sendłiczem. Z niecierpliwością czekam aż na święta zamiast prezentów pod choinką (czy też bożonarodzeniowym drzewkiem) będą leżały gratisy.
Qrczak
Czeski taniec ludowy to polka, jednym z najznakomitszych rosyjskich dramaturgów był Czechow, a czeską powieściopisarką Nemcová. Jakby tego było mało to polskim wieszczem jest Słowacki, a potrawą narodową ruskie pierogi (na wschodzie zwane z resztą polskimi), podobnie z resztą jak jedną z czeskich potraw narodowych jest madžarský gulaš. Szczytem wszystkiego jest natomiast fakt, że Anglicy na scesję mówią french style, a Francuzi le style anglaise... Podobnie jest z 'wyjść po angielsku'. Po francusku mówi się na to 'sortir en anglais' a po angielsku 'take a french leave' Kanał La Manche nazywa się z jednej strony La Manche (czyli po prostu Kanał), a z drugiej English Channel.
Jaś i Czajla
Jak to jest? Lekarze ostrzegają, że jedzenie przed snem jest niezdrowe. Ci sami lekarze twierdzą też, że po posiłku dobrze się zdrzemnąć. Gdzie sens? Gdzie logika?
Wiedziony reklamą, która jak wiadomo jest dźwignią handlu, zakupiłem ostatnio produkt krajowy o nazwie "Polococta". Pamietałem go jeszcze z lepszych czasów, kiedy to Pepsi Cola byłą czymś luksusowym, a o Coca-coli to tylko z filmów się wiedziało. Pamiętam jak dziś, że wtedy nawet mi ten płyn smakował. Otóż teraz otwieram butelczynę i... Fuj! toż to się nie nadaje do picia! Może schłodzone? Gdzie tam, taka sama landryna. Widze w tym momencie tylko dwie możliwości: albo dorosłem, albo impreialistyczne produkty z rodziny *-cola zniszczyły mi smak... A miało być tak pięknie.
Qrczak
© Marek 'Qrczak' Potocki, Wrocław 2005